ACT Advisory Council Elected Members, 1930-1974

 

 

prepared and contributed by Chris Monnox, February 2012

Ballot Draw 1974

First Council, May 1930- May 1931

Frederick Keith Gell, Independent

Thomas Mitchell Shakespeare, Independent

Roy Rowe, Independent

 

Second Council, May 1931- September 1935

Thomas Mitchell Shakespeare, Independent

John Thomas Hill Goodwin, Independent

Frederick Keith Gell (resigned August 1933), Indpendent

H C Green (appointed to replace Gell September 1933), Independent

 

Third Council, September 1935-September 1937

John Thomas Hill Goodwin, Independent

Lewis Windermere Nott, Independent

Thomas Mitchell Shakespeare, Independent

 

Fourth Council, September 1937-September 1939

John Thomas Hill Goodwin, Independent

Lewis Windermere Nott, Independent

Thomas Mitchell Shakespeare (died September 1938), Independent

John F Muir (appointed to replace Shakespeare, November 1938), Australian Labor Party

 

Fifth Council, September 1939-September 1941

John Thomas Hill Goodwin, Independent

Lewis Windermere Nott, Independent

Albert Ernest Gardiner, Australian Labor Party

 

Sixth Council, September 1941-September 1943

John Thomas Hill Goodwin, Independent

Lewis Windermere Nott, Independent

Albert Ernest Gardiner, Australian Labor Party

 

Seventh Council, September 1943-September 1945

John L Davies, Independent

Lewis Windermere Nott, Independent

William Eugene Dominic Hurley, Australian Labor Party

 

Eighth Council, September 1945-September 1947

Arthur Thomas Shakespeare, Independent

Lewis Windermere Nott, Independent

Albert Ernest Gardiner, Australian Labor Party

 

Ninth Council, September 1947-September 1949

Arthur Thomas Shakespeare, Independent

Lewis Windermere Nott, Independent

Ulrich Ruegg Ellis, Independent

 

Tenth Council, September 1949-September 1951

James R Fraser (resigned May 1951), Australian Labor Party

Lewis Windermere Nott (resigned December 1949 and then appointed to replace Ellis, June 1951), Independent

Ulrich Ruegg Ellis (resigned June 1951), Independent

Oliver W Bourke (appointed to replace Fraser, May 1951), Australian Labor Party

Arthur Thomas Shakespeare (appointed to replace Nott, December 1949), Independent

 

Eleventh Council, September 1951-September 1953

Arthur Thomas Shakespeare, Independent

Frederick Douglas Quinane, Australian Labor Party

Mary Steel Stevenson, Liberal Party

R G Bailey (appointed September 1952), Independent

Oliver W Bourke (appointed September 1952), Australian Labor Party

 

Twelfth Council, September 1953-September 1955

Arthur Thomas Shakespeare, Independent

Frederick Douglas Quinane, Australian Labor Party

Mary Steel Stevenson, Liberal Party

R G Bailey, Independent

William I Byrne, Australian Labor Party

 

Thirteenth Council, September 1955-September 1957

Philip P Day, Liberal Party

Frederick Douglas Quinane, Australian Labor Party

Mary Steel Stevenson, Liberal Party

James Harold Pead, Progress (ACT Progress and Welfare Association)

William I Byrne, Australian Labor Party

 

Fourteenth Council, September 1957-September 1959

William I Byrne, Australian Labor Party

Philip P Day, Liberal Party

William J Campbell McIntyre, Independent

James Harold Pead, Progress (ACT Progress and Welfare Association)

Mary Steel Stevenson, Liberal Party 

Frederick Douglas Quinane, Australian Labor Party

 

Fifteenth Council, September 1959-September 1961

William I Byrne, Australian Labor Party

Ann Dalgarno, Independent

Travis Henry Harrison, Independent 

James Harold Pead, Progress (ACT Progress and Welfare Association)

Alexander Campbell Morris, Liberal Party

Heinz W Arndt (resigned September 1960), Australian Labor Party

William J McIntyre Campbell (resigned July 1960), Independent

Thomas Wilbur Pye (appointed to replace Campbell, July 1960), Independent

Herbert Thomas Blair (appointed to replace Arndt, September 1960), Australian Labor Party

 

Sixteenth Council, September 1961-September 1964

William I Byrne, Australian Labor Party

James Harold Pead, Progress (ACT Progress and Welfare Association)

Ann Dalgarno, Independent

Travis Henry Harrison, Independent 

Heinz W Arndt, Australian Labor Party

Rose Andrew, Independent

Robert Picton Greenish, Independent

Herbert Thomas Blair (died November 1963), Australian Labor Party

William Bernard Spellman (appointed to replace Blair, December 1963), Australian Labor Party

 

Seventeenth Council, September 1964-September 1967

Gordon J Walsh, Australian Labor Party

James Harold Pead, Progress (ACT Progress and Welfare Association)

Ann Dalgarno, Independent

Travis Henry Harrison, Independent 

George Martin, Independent

Thomas Wilbur Pye, Independent

Robert Picton Greenish, Independent

Roy R O’Keefe, Australian Labor Party

 

Eighteenth Council, September 1967-September 1970

Gordon J Walsh, Australian Labor Party

James Harold Pead, Progress (ACT Progress and Welfare Association)

Lyndall Ryan (resigned December 1968), Australian Labor Party

James Leedman, Liberal Party

Alan J Fitzgerald, True Whig Party (a journalist, commentator and satirist, Fitzgerald contested the election as a joke. On being elected he carried out his duties as a Council member in a serious fashion and went on to run with the Australia Party in 1970.  The Australia Party was a predecessor of the Australian Democrats)

Thomas Wilbur Pye, Independent

Alan J Harper, Liberal Party

Roy R O’Keefe, Australian Labor Party

Frederick James McCauley (appointed to replace Ryan, December 1968),  Australian Labor Party

 

Nineteenth Council, September 1970- September 1974

Gordon J Walsh, Australian Labor Party

James Harold Pead, Progress (ACT Progress and Welfare Association)

Ian Black, Independent

James Harold Pead, Progress (ACT Progress and Welfare Association)

James Leedman, Liberal Party

Alan J Fitzgerald, Australia Party

Ken L Fry, Australian Labor Party

Ann Dalgarno, Independent